LED alebo dióda emitujúca svetlo existuje už dlho. V skutočnosti vaša baterka a digitálne hodiny ich používajú už mnoho rokov. Avšak len nedávno sa LED začali považovať za hlavný zdroj domáceho osvetlenia.

Žiarovky, žiariče a neefektívne žiarovky, ktoré sa už mnoho rokov považovali za bežné, sú teraz na ceste von. Dnes sú nahradené alternatívami zdrojmi svetlo, ktoré šetria energiu, ako sú napríklad LED svetlá. Pri prechodu na túto možnosť osvetlenia existuje niekoľko faktorov, ktoré musíte zvážiť pri hľadaní LED reflektorov.

Smerové osvetlenie a uhly

LED poskytujú smerové svetlo v porovnaní s kompaktnými žiarivkami a žiarovkami. LED osvetlenie môže byť považované za viac smerové, pretože vyžaruje svetlo len jedným smerom. Smerové osvetlenie alebo uhlové lúče alebo typy lúčov je najlepšie opísané v stupňoch. Hovorí vám o množstve oblasti, ktorú bude svetlo zo zdroja svetla pokrývať.

LED žiarovky sú k dispozícii v dvoch typoch: vydutý reflektor alebo parabolický reflektor.

LED reflektor

Vyduté žiarovky majú široké uhly lúčov. Znamená to, že môžu osvetliť bod v uhle vyššom ako 45 stupňov. Parabolické reflektorové žiarovky sa môžu meniť v uhloch od 5 do viac ako 45 stupňov, najmä:

  • 5-15 stupňov pre úzky bod
  • 16-22 stupňov pre bod
  • 23-32 stupňov pre úzku záplavu
  • 33-45 stupňov pre záplavu
  • Viac ako 45 stupňov pre rozsiahlu záplavu

Veľkosť a teplota farby

Pri hľadaní LED reflektora si musíte pamätať, že čísla po PAR (parabolické) a BR (vyduté) predstavujú 1/8 palca alebo priemer žiarovky. Ak chcete poznať priemer, jednoducho rozdeľte číslo 8mi. Napríklad, žiarovka PAR 30 má priemer 3,75 alebo 30/8 palca.

Existujú prípady, kedy uprednostňujete určitý druh bielej farby na osvetlenie miestnosti. Dobrá vec, že LED žiarovka môže poskytnúť podobnú teplotu farby ako žiarovka. Robí to bez použitia príliš veľa energie. Existujú takéto:

  • 6500K+ – denné svetlo
  • 4100K-5000K – studené biela
  • 2700K-3000K – teplá biela

Jas a základňa

Úroveň jasu LED reflektora sa meria nie vo wattoch, ale v lúmenoch. Watty merajú množstvo energie, ktorú žiarovka používa. Lúmeny na druhej strane meria jas žiarovky. Čo robí svetlo LED veľmi atraktívne, je skutočnosť, že používa relatívne menšie množstvo energie, aby poskytla to isté množstvo svetla ako obyčajná žiarovka.

Základňa žiaroviek a LED svietidiel nie je väčšinou podobná. Dbajte na to, aby ste si pred zakúpením LED vymenili žiarovky, ktoré majú podobné základne.

Mohli by ste byť zahltení všetkými týmito detailmi, ale je vždy najlepšie pochopiť, čo môžete očakávať od LED reflektora predtým, ako urobíte nákup. Ale na konci dňa sa nedá poprieť, že LED môžu vydržať oveľa dlhšie ako tradičné žiarovky, umožňujú ušetriť viac energie a môžu slúžiť ako múdre dlhodobé investície, ako žiadne iné.

Príspevky z rovnakej kategórie: